ترمووود یکی از مواد اولیه نو ظهور است که در جدید با به چرخه مواد اولیه در صنعت تولید و ساخت آلاچیق گذاشته و به دلیل ویژگی های منحصر به فردش دارای محبوبت نیز شده است که در این مقاله سعی داریم به ویژگی های این آن بپردازیم.

ترموود چیست ؟

ابتدا طی یک فراید گرما دهی رطوبت چوب را تا حدود ۴ الی ۶ درصد کاهش میدهند و نام این کاهش رطوبت را تعادل رطوبتی نیز میگویند که در نتیجه جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محیط اطراف در آن به شکل قابل توجهی کاهش می یابد که این امر تأثیر خاصی در ثبات ابعاد، کاهش ترک خوردگی و افزایش قابل ملاحظه خواص عایق بودن الوارهای چوب ترمو (ترمووود) ایجاد می نماید.

ترمووود

ترمووود

ویژگی های ترموود
– مقاومت بالا و طولانی در برابر شرایط جوی مختلف
– نصب آسان و سریع
– قابلیت نصب و جداسازی آسان و مکرر جهت نظافت یا انتقال به مکانی دیگر
– قابلیت برش هلالی جهت محل های قوس دار
– شستشو و نگهداری آسان
– مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات

چگونگی حفظ و نگهداری

چیزی که باعث می‌شود بسیاری از صاحب‌خانه‌ها در تماس با یک سازنده آلاچیق دودل باشند ، هراس از  تعمیر و نگهداری آن است.

اگر بدانید چطور باید از یک آلاچیق چوبی مراقبت کنید و اگر چند دستورالعمل ساده را مدنظر داشته باشید، نگهداری آن کار ساده ای بوده و اصلا وقت گیر نیست. ​

هر چیزی که از الوار ساخته شود باید برای مقاومت در برابر عناصر ساخته شود. آلاچیق باید بر روی یک پایه محکم و استوار بنا شود به طوری که ستون‌های نگهدارنده در معرض خیس شدن مداوم آب و یا آلودگی قرار نگیرند. همچنین باید سبک و در معرض هوا باشد، هم به خاطر دلایل عملی و هم زیبایی.اگر جریان هوای ثابت در داخل و بیرون حفظ شود، بین باران خشک خواهد شد.

ترمووود

ترمووود

یک سقف محکم نیز به حفاظت از عناصر طبیعی کمک می‌کند، هم رطوبت و هم نور مستقیم خورشید را به حداقل می‌رساند.تعدادی از مواد پشت‌بام مناسب در دسترس هستند، از جمله آلومینیوم، کاشی‌های رسی، توفال ، همه آن‌ها عالی به نظر می‌رسند، اما استفاده از چوب پلاست به حداقل نگهداری نیاز دارد ​.

بهترین محافظ برای هر آلاچیق چوبی، یک سیلر ( یک نوع بتونه مایع بی‌رنگ جهت پر کردن خلل و فرج و منافذ بسیار ریز چوب هست که با چشم غیرمسلح قابل دید نیست) با کیفیت خوب است.از یک سیلر / لکه برای ظاهر طبیعی و یکنواختی رنگ استفاده کنید.

برای به حداکثر رساندن زندگی آلاچیق چوبی، هر دو سال یک‌بار آن را دوباره رنگ آمیزی تبدیل کنید. پس از ۵ یا ۶ سال، شما ممکن است نیازمند این باشید که یک نقاش را استخدام به صورت تخصصی رنگ آمیزی کنید ، اما با نگهداری صحیح و مناسب، این امکان وجود دارید که تا ده سال شما نیاز به انجام این قبیل کارها نداشته باشید. ​

همچنین آلاچیق فلزی را در نظر بگیرید چرا که نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند و می‌توانند برای ساخت هزینه کمتری داشته باشند.

درباره Yashar