آموزش طراحی آلاچیق چوبی:

طراحی آلاچیق با نرم افزار اسکچاپ یکی از بهترین و سریع ترین راه ها برای طراحی آلاچیق است که نسبت به دیگر نرم افزارها مزایای بسیاری دارد. برای رسیدن به یک طرح استاندارد آلاچیق در اسکچ آپ، تنها نیاز به استفاده از چند ابزار ساده داریم و همچنین می توانیم به سادگی از مدل های آماده رایگان استفاده کنیم و با کمی ویرایش به نتیجه مطلوب برسیم. اگر علاقمند به یادگیری آموزش طراحی آلاچیق چوبی هستید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی

در این سری از آموزش ها قصد داریم با اصول فنی طراحی آلاچیق آشنا شویم و فراتر از آن، با ابعاد و اندازه های استاندارد قسمت های مختلف یک سازه چوبی به این سبک آشنا شویم. بدین شکل به راحتی می توانیم از این اطلاعات در طراحی های بعدی که انجام خواهیم داد استفاده کنیم. اطلاعاتی که حاصل تجربه ۲۰ ساله مجموعه وودیانو در زمینه طراحی و اجرای عملی سازه های چوبی از قبیل آلاچیق، پرگولا، تراس چوبی، کلبه چوبی و خانه های تمام چوب است.

شما در پایان این سری آموزش های تصویری، با عرض و ضخامت مورد نیاز برای تیر های اصلی و فرعی و قید های مختلف چوبی آشنا می شوید، نحوه تعیین ابعاد سطح مقطع ستون های آلاچیق را فرا می گیرید و به راحتی خودتان، ابعاد سطح مقطع ستون را برای پروژه های دیگر محاسبه می کنید و همچنین با مهمترین بخش محاسباتی سازه آلاچیق یعنی خرپای سقف آشنا می شوید. محاسبه زاویه برش و تعیین عرض و ضخامت اجزای خرپا مرحله حساس و مهمی است و در صورتی که به درستی محاسبه شود، آلاچیق ساخته شده در مرحله نهایی بدون هیچ مشکلی نصب می گردد و لذت چفت شدن اتصالات سازه در هم، اعتماد به نفس شما را برای انجام پروژه های قوی تر فراهم می کند.

آلاچیق چهار فصل چوبی

آلاچیق چهار فصل چوبی

آموزش طراحی آلاچیق چوبی: لیست قطعات آلاچیق

لیست چوب قسمت های مختلف آلاچیق بزرگتر و کوچکتر که در پایان این سری آموزش های طراحی آلاچیق، آن ها را طراحی خواهید کرد به شرح زیر است:

  • لازم به ذکر است که اندازه های لیست شده در بعضی از قطعات طبق سلیقه شما در نوع طراحی و نوع اتصال، قابل تغییر است.

لیست قطعات آلاچیق ۲ در ۲ متر:

ردیف بخش تعداد طول (cm) عرض (cm) ضخامت (cm) الوار مورد نیاز
۱ ستون آلاچیق ۴ ۲۰۰ ۱۲ ۱۲ ۷٫۵ در ۲۰
۲ تیر اصلی آلاچیق ۴ ۲۱۰ ۱۵ ۵ ۶٫۳ در ۲۰
۳ قید های دیواره آلاچیق ۶ ۱۸۰ ۹ ۵ ۶٫۳ در ۲۰
۴ نرده های آلاچیق ۲۷ ۵۹ ۹ ۳ ۶٫۳ در ۲۰
۵ لچک آلاچیق ۸ ۴۰ ۴۰ ۵ ۶٫۳ در ۲۰
۶ تیر اصلی خرپای آلاچیق ۴ ۲۰۰ ۱۲ ۵ ۶٫۳ در ۲۰
۷ تیر فرعی خرپای آلاچیق ۴ ۱۲۵٫۷ ۱۰٫۴۴ ۵ ۶٫۳ در ۲۰
۸ تیر کمکی خرپای آلاچیق ۴ ۷۳٫۵ ۱۰ ۵ ۶٫۳ در ۲۰
۹ زیر سازی سقف آلاچیق ۲۰ ۵ ۳ ۶٫۳ در ۲۰
۱۰ رکوب لبه تیر های اصلی خرپای آلاچیق ۴ ۲۵۹ ۱۱ ۲ ۶٫۳ در ۲۰
۱۱ ستون های کوچک دیواره آلاچیق ۶ ۷۴٫۵ ۹ ۵ ۶٫۳ در ۲۰

 

لیست قطعات آلاچیق ۴ در ۴ متر:

ردیف بخش تعداد طول (cm) عرض (cm) ضخامت (cm) الوار مورد نیاز
۱ ستون آلاچیق ۴ ۲۲۰ ۱۵ ۱۵ ۶٫۳ در ۲۰
۲ تیر اصلی آلاچیق ۴ ۴۱۱ ۱۸ ۵٫۵ ۶٫۳ در ۲۰
۳ قید های دیواره آلاچیق ۶ ۳۷۰ ۹ ۵٫۵ ۶٫۳ در ۲۰
۴ نرده های آلاچیق ۳۹ ۷۴٫۵ ۹ ۳ ۶٫۳ در ۲۰
۵ لچک آلاچیق ۸ ۴۰ ۴۰ ۵٫۵ ۶٫۳ در ۲۰
۶ تیر اصلی خرپای آلاچیق ۴ ۳۵۶٫۹ ۱۸ ۵٫۵ ۶٫۳ در ۲۰
۷ تیر فرعی خرپای آلاچیق ۴ ۳۰۲٫۸ ۱۸ ۵٫۵ ۶٫۳ در ۲۰
۸ تیر فرعی خرپای آلاچیق ۴ ۱۵۲٫۵ ۱۸ ۵٫۵ ۶٫۳ در ۲۰
۹ تیر کمکی خرپای آلاچیق ۴ ۸۰٫۷ ۱۸ ۵٫۵ ۶٫۳ در ۲۰
۱۰ تیر کمکی خرپای آلاچیق ۴ ۹۱٫۵ ۱۸ ۵٫۵ ۶٫۳ در ۲۰
۱۱ زیر سازی سقف آلاچیق ۳۶ ۵٫۵ ۴ ۶٫۳ در ۲۰
۱۲ رکوب لبه تیر های اصلی خرپای آلاچیق ۴ ۴۷۷ ۱۸ ۳ ۶٫۳ در ۲۰
۱۳ ستون های کوچک دیواره آلاچیق ۶ ۹۵ ۹ ۵٫۵ ۶٫۳ در ۲۰

آموزش طراحی آلاچیق: سطح مقطع آلاچیق

در قسمت اول روی دو مساحت مختلف از آلاچیق کار می کنیم که عبارتند از یک آلاچیق ۲ در ۲ متر و یک آلاچیق ۴ در ۴ متر. با طراحی این دو مدل، اصول طراحی آلاچیق را با هم تمرین خواهیم کرد. با مشاهده این آموزش با مفاهیم عرض و ضخامت الوار و تیرهای چوبی آشنا می شوید و می توانید با این دید طراحی خود را بصورت نهایی انجام دهید و نگران اصلاحات بعدی نباشید. تفاوت های این دو سایز مساحت آلاچیق که در این سری آموزش ها تمرین می کنیم باعث می شود تا دید عمیق تری نسبت به مفهوم مقاومت قسمت های مختلف سازه های چوبی داشته باشید. به طوری که بعد از انجام مرحله طراحی به راحتی می توانید ابعاد و اندازه های به دست آمده از نرم افزار را برای آغاز مرحله برشکاری، لیست کنید وسفارش دهید و هیچ نگرانی از کوچکترین تغییرات و اشتباه به وجود آمده در مرحله نصب (حتی به اندازه یک میلیمتر) نداشته باشید!

آلاچیق چوبی 15

آلاچیق چوبی ۱۵

آموزش طراحی آلاچیق: برآورد سطح مقطع قطعات

در قسمت اول، ابتدا با توجه به اندازه مساحت هر دو آلاچیق، سطح مقطع ستون ها رو برآورد می کنیم و با توجه به اندازه الوارهای معمول در بازار، اندازه نهایی ستون ها را اصلاح و محاسبه خواهیم کرد. بعد از این مرحله ارتفاع مناسب را برای هر کدام از ستون های کار شده در آلاچیق ۲ در ۲ و ۴ در ۴ مشخص می کنیم. محاسبه ارتفاع ستون ها با توجه به ارتفاع قد استاندارد یک فرد و رعایت تناسب ظاهر سازه انجام می پذیرد، که بر این مبنا حداقل ارتفاع سقف آلاچیق در کمترین نقطه ۲۰۰سانتی متر و بیشترین اندازه می تواند بسته به مدل کار تا ۳۰۰ سانتی متر هم برسد.

آلاچیق چوبی اجرا در برغان کردان

آلاچیق چوبی
اجرا در برغان کردان

آموزش طراحی آلاچیق: کپی کردن ستون های آلاچیق

در این مرحله بعد از کشیدن ستون مورد نظر و تبدیل آن به یک گروه مجزا، برای کپی کردن ستون ها، از ابزارRotate  اسکچاپ استفاده می کنیم. برای این کار بعد از انتخاب آبجکت مورد نظر کپی را با استفاده از ابزار ابزارRotate  به اندازه ۲۷۰ درجه (وارد کردن عدد ۲۷۰ بعد از انتخاب نقطه مرکزی چرخش) انجام می دهیم که با این روش کپی گرفته شده در کنج چهارم مربع قرار می گیرد. حالا برای اینکه ما بین ستون اول و ستون چهارم کامل شود کافی است تا بعد از زدن کلید اینتر از روی کیبورد، بلافاصله با زدن اسلش و عدد ۳ و اینتر کردن هر چهار ضلع مربع به درستی و با دقت بالا ستون دار شوند. همین روش را هم برای آلاچیق بزرگتر انجام می دهیم تا با تمرین بیشتر برای نحوه طراحی ستون آلاچیق کار در این مرحله به پایان برسد.

آلاچیق چهار فصل چوبی

آلاچیق چهار فصل چوبی

آموزش طراحی آلاچیق: پیدا کردن نقطه میانی آلاچیق

نکته ای که باید در مرحله کپی کردن با ابزار ابزارRotate  به آن توجه کنید این است که انجام کپی با ابزارRotate  باید از نقطه میانی (Midpoint) مربع انجام شود تا نتیجه کار در پایان دچار مشکل نشود. برای سهولت در پیدا کردن نقطه میانی می توانیم به راحتی دو قطر مربع را ترسیم کنیم و با استفاده از نقاط تلاقی این دو خط، کپی Rotate را به دقت انجام  می دهیم. یک روش دیگر برای انجام این کار استفاده از نقاط کمکی Midpoint خطوط است که با استفاده از این نقاط می توانید سریع تر به نقطه میانی آلاچیق دست پیدا کنید. در قسمت بعد به ادامه تمرین طراحی آلاچیق می پردازیم و کار را با کشیدن تیرهای اصلی آلاچیق ادامه خواهیم داد.

آموزش طراحی آلاچیق چوبی
پل چوبی

پل چوبی

آموزش طراحی آلاچیق: محاسبه ابعاد تیر اصلی

در این قسمت طراحی تیرهای اصلی آلاچیق کوچکتر و بزرگتر را آموزش خواهیم داد و با ابعاد و اندازه های استاندارد آن ها آشنا می شویم. در اولین و مهم ترین گام در طراحی آلاچیق، بعد از نهایی کردن ابعاد و محل قرار گیری ستون ها، برای مهار سر ستون های آلاچیق از تیرهای پهن با ضخامت زیاد استفاده می کنیم تا با استفاده این تیر ها در اندازه مناسب بتوانیم استحکام لازم را برای پیاده سازی خرپای سقف ایجاد کنیم. برای آلاچیق کوچک تر از تیری به عرض ۱۵ سانتی متر و ضخامت ۵ سانتی متر استفاده می کنیم که تیری قوی برای آلاچیقی با این اندازه محسوب می شود. این ابعاد سطح مقطع برای تیر اصلی را می توانید به راحتی از یک الوار به عرض ۲۰ سانتی متر و ضخامت ۶٫۳ سانتی متر و طول ۶۰۰ سانتی متر به دست آورید.

آموزش طراحی آلاچیق: طراحی تیر اصلی

در اولین گام طراحی تیر اصلی آلاچیق بعد از انتخاب ابزار Line اسکچاپ، نقطه اول برای شروع خط را بر روی سر ستون مشخص می کنیم و سطح تیر را با کامل کردن خطوط دیگر مورد نیاز برای کشیدن مستطیل ایجاد می کنیم. این کار را با استفاده از نقاط کمکی که نرم افزار اسکچاپ در اختیار ما قرار می دهد انجام می دهیم. برای ایجاد ضخامت در تیر  چوبی مورد نیاز  بعد از انتخاب ابزار Push/Pull اسکچاپ، به سطح کشیده شده بر می گردیم و با کلیک کردن بر روی سطح و، مقدار لازم را با استفاده از صفحه کلید وارد می کنیم تا ضخامت مد نظر بعد از اینتر کردن ایجاد شود. اندازه مناسب برای ضخامت الوار در چنین سازه ای ۵ سانتی متر است. دقت داشته باشید بعد از کشیدن تیر اصلی آلاچیق حتما قبل از کپی کردن تیر به چهار طرف آلاچیق، الوار کشیده شده را به یک گروه تبدیل کنید تا در ادامه مراحل طراحی دچار مشکل چسبندگی سطوح و خطوط نشوید.

پله چوبی معلق

پله چوبی معلق

آموزش طراحی آلاچیق: کپی کردن تیر اصلی

بعد از Make Group (تبدیل به گروه) کردن تیر کامل شده، با استفاده از نقطه مرکزی آلاچیق و به کمک ابزار Rotate و نگه داشتن کلید کنترل کپی می توانیم الوار را به چهار طرف آلاچیق انتقال دهیم. برای به دست آوردن نقطه مرکزی آلاچیق همان طور که گفتیم می توان قطر مربع را ترسیم کرد و از نقطه برخورد دوقطر برای کپی کردن تیرها استفاده کرد. روش دیگر برای کامل کردن تیرها، Move کردن تیر اول به سمت مقابل است (با استفاده از ابزار Move  و نگه داشتن کلید کنترل). به این ترتیب تیرهایی موازی در دو طرف آلاچیق ایجاد می شود. برای اتمام هر چهار کپی مورد نیاز، تیر جهت دیگر را باید به روش گفته شده مجددا رسم کنیم و مراحل ذکر شده را دوباره برای آن نیز انجام دهیم.

 

آموزش طراحی آلاچیق: طراحی دیواره

برای کشیدن نرده آلاچیق ابتدا به اندازه لازم از کف فاصله می گیریم که این عدد می تواند بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر باشد، برای ایجاد این فاصله از ابزار Line و خطوط کمکی عمودی استفاده می کنیم. سپس سطح مورد نظر را برای طراحی نرده چوبی ما بین دو ستون آلاچیق طراحی می کنیم. برای دقیق کشیدن سطح کمکی مورد نظر از قفل کن های محور مختصات که کلیدهای جهت دار کیبورد (Arrow Keys) است استفاده می کنیم، که با فشردن هر یک از این جهت ها خط کشیده شده روی یک محور خاص قفل می شود.

برای شروع طراحی دیواره آلاچیق، قیدهای بالایی را با ضخامت ۵ سانتی متر رسم می کنیم و عرض آن را با استفاده از ابزار Push/Pull به ۹ سانتی متر می رسانیم. حالا بعد از Make Group (تبدیل به گروه) کردن، قید کشیده شده را با استفاده از ابزار Move و نگه داشتن کلید کنترل به سمت پایین کپی می کنیم. حال سطح کمکی را که دیگر به آن نیاز نداریم پاک می کنیم و قید های کشیده شده را دقیقا به مرکز ستون آلاچیق انتقال می دهیم. بعد از این کار با استفاده از ابزار Rotate و نقطه Midpoint (میانی) کپی را در یک مرحله انجام می دهیم.

 

برای کشیدن نرده های آلاچیق همین روش را در راستای محور آبی رنگ انجام می دهیم. مجددا سطح مورد نظر را با استفاده از ابزار Line می کشیم و عرض آن را به ۹ سانتی متر می رسانیم و حجم مورد نظر را با استفاده از ابزار Push/Pull ایجاد می کنیم. حال با استفاده از نقاط کمکی گوشه ای گروه ها که نقاطی رنگی هستند نرده کشیده شده را از لبه قید کشیده شده ۱۰ سانتی متر فاصله می دهیم و بعد از کپی کردن به طرف مقابل با زدن اسلش و عدد ۸، هشت کپی در بین دو نرده ایجاد می کنیم. این روش کپی کردن سرعت بیشتری را به دنبال دارد و با انجام این روش دقت بیشتری حاصل می شود.

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی

آموزش طراحی آلاچیق: تفاوت ابعاد آلاچیق بزرگتر و کوچکتر

برای آلاچیق بزرگتر هم همین مراحل را دقیقا انجام می دهیم تا نرده های آلاچیق بزرگتر هم به درستی کشیده شود. تنها تفاوتی که در این مرحله نسبت به آلاچیق کوچک تر وجود دارد این است که در موقع طراحی تیر بالای آلاچیق حتما از عرض ۱۸ یا ۱۹ سانتی متر استفاده شود و ضخامت آن هم به عدد ۵٫۵ سانتی متر برسد. در این مرحله باید دقت شود که مراحل Make Group (تبدیل به گروه) و کپی را برای همین آلاچیق هم انجام می دهیم.

پله چوبی کم جا

پله چوبی کم جا

بعد از کشیدن سطح کمکی مورد نیاز برای طراحی قید و نرده آلاچیق، برای کشیدن نرده ستونی دیواره ۹۰ سانتی متری آلاچیق، قید پایینی آن را ۱۵ سانتی متر از کف فاصله می دهیم. ارتفاع دیواره را به عدد ۸۰ سانتی متر می رسانیم و در این مرحله ضخامت ۵ سانتی متری نرده را به سمت بالای سطح کمکی انتقال می دهیم. ضخامت ۹ سانتی متری را برای این قید نیز انتخاب می کنیم و نرده های آلاچیق را نیز با همان ابعاد قبل یا کمی بزرگتر طراحی می کنیم و با فاصله ۱۵ سانتی متری از لبه آن را به سمت مقابل، مجددا کپی می کنیم. حالا با روش کپیِ تعداد، که در مرحله قبل انجام دادیم، ۱۲ کپی لازم را ایجاد می کنیم. دقت داشته باشید که در انتهای طراحی هر آبجکت، حتما Make Group (تبدیل به گروه) را انجام دهید تا در ادامه طراحی دچار مشکل نشوید. بعد از کشیدن تیرهای اصلی و نرده های آلاچیق که در قسمت قبل کار کردیم اصلاحات لازم را برای تکمیل طرح انجام می دهیم. به این ترتیب اصول قرار گیری هر قید و ستون در جای اصلی خود را بیان خواهیم کرد.

آموزش طراحی آلاچیق: اصلاح اصولی ابعاد تیرها و قیدها

اولین کاری که باید در این مرحله انجام شود، اصلاح اندازه تیرهای اصلی آلاچیق است که باید در مهم ترین گام طول آن ها را به اندازه مناسب برسانیم. در غیر این صورت بعد از برش کاری نهایی فاصله ایجاد شده بین لبه تیرهای اصلی ظاهر نامناسبی را به کار می دهد. برای اصلاح اندازه تیرها بعد از وارد شدن به گروه مورد نظر با دو کلیک پیاپی ماوس، با استفاده از ابزار Push/Pull اصلاح اندازه را انجام می دهیم و با کلیک کردن در فضا از گروه خارج می شویم. اگر با نحوه کار با ابزارهای اسکچاپ آشنا نیستید توصیه می کنیم حتما با استفاده از لینک زیر، نحوه استفاده از این ابزارها را تمرین کنید.

آلاچیق چوبی 02

آلاچیق چوبی ۰۲

بعد از اطمینان از اندازه درست تیر اصلی آلاچیق، اصلاحات فنی برای نرده های دیواره اصلی آلاچیق را انجام می دهیم تا در هنگام نصب آلاچیق دچار مشکل جاگذاری دیواره آلاچیق نشوید. برای درست انجام دادن این کار و جلوگیری از دیده شدن و بستن پیچ های نصب در ستون، قیدهای کمکی را به شکل ستون های کوچک در لبه چسبیده به ستون اصلی طراحی می کنیم.

ستون مورد نظر را تا زیر قید بالایی دیواره آلاچیق امتداد می دهیم. و در قسمت پایین هم طول آن را از روی قید پایینی رد می کنیم تا به زمین برسد. به این ترتیب وزن دیواره آلاچیق و احیانا وزن افرادی که بعدا در لبه نرده می نشینند را به زمین انتقال می دهیم و استحکام کار را بیشتر خواهیم کرد. در غیر این صورت وزن اجزای مختلف سازه و یا وزن افرادی که بر روی نرده می نشینند به مقطع پیچ ها انتقال پیدا می کند که اصلا روش درستی نیست و استحکام سازه چوبی را به شدت پایین می آورد.

 

همین مراحل را برای اصلاح دیواره آلاچیق بزرگتر هم انجام می دهیم و تمامی مراحل گفته شده را مطابق روش قبلی کار شده، تمرین می کنیم. دقت داشته باشید که اگر در هر مرحله از طراحی، در فضای نرم افزار گم شدید می توانید با استفاده از ابزار Zoom Extents به بیرونی ترین حالت ممکن در فضای طراحی بیایید و دوباره به محل مورد نظرتان برگردید. به طور کلی برای این کار می توانید از ابزار Zoom، Zoom Window، Zoom Extents و یا Zoom Preview استفاده کنید.

 

یک روش دیگر برای اصلاح اتصال سر تیرهای اصلی آلاچیق این است که می توانیم آن ها را با افزایش طول، در داخل هم فرو ببریم و برای نصب آن ها از اتصال فارسی استفاده کنیم. برای ایجاد این اتصال می توانیم بعد از در هم فرو بردن تیر ها از خطوط کمکی استفاده کنیم. با پاک کردن خطوط کمکی، اتصال بدست آمده در سر تیر را تبدیل به یک گروه می کنیم. در آموزش های بعدی وودیانو با تمرین بیشتر این اتصال به ریزه کاری های بیشتر این اتصال اشاره خواهیم کرد.

آموزش طراحی آلاچیق: طراحی لچک چوبی

حال باید مقاومت سازه و به ویژه استحکام قسمت بالایی آلاچیق را بالا ببریم. تا به این ترتیب بعد از اتصال کامل ستون ها به زمین، سازه در ارتفاع ۲ متری هم مقاومت لازم را داشته باشد. برای این کار از لچک های چوبی استفاده می کنیم تا بتوانیم وزن تیر را بهتر به ستون ها انتقال دهیم و همچنین از ایجاد دویدگی در کار جلوگیری کنیم. دویدگی به مفهوم ایجاد اختلاف اندازه بین قطر های ۴ ضلعی است که هر موقع این اختلاف ایجاد شود یعنی در داخل ۴ ضلعی زوایای ۹۰ درجه از بین رفته و دو زاویه بسته و دو زاویه باز شده اند که به شکلی که دیده نمی شود یک متوازی الاضلاع بوجود می آید. با توجه به موارد گفته شده هرگاه طول هر دو قطر به یک اندازه باشد، نشان دهنده صافی سطح مقطع مورد نظر است و سطح مقطع کار کاملا مربع یا مستطیل خواهد بود.

 

برای طراحی لچک های آلاچیق از یک مربع ۴۰ در ۴۰ استفاده می کنیم. سپس با استفاده از خط کمکی مورب و کشیدن خط دوم، کاملا موازی با خط اول، که به رنگ صورتی است سطح مقطع لچک را می کشیم. بعد از کامل شده سطح مقط لچک چوبی آلاچیق، خطوط کمکی را پاک می کنیم. در ادامه اصلاحات لازم برای زیباتر شدن لچک را با استفاده از خطوط کمکی قوس دار انجام می دهیم و ضخامت استاندارد را با استفاده از ابزار Push/Pull ایجاد می کنیم. در پایان لچک را به یک گروه تبدیل می کنیم و گروه بدست آمده را در جای مناسب خود کپی می کنیم.

طراحی لچک برای آلاچیق بزرگتر را هم به همین روش انجام می دهیم و ابعاد مناسب برای آن را با توجه به ابعاد آلاچیق طراحی شده تعیین می کنیم. ضخامت مناسب برای لچک هم به مانند آلاچیق کوچکتر، ۵ سانتی متر می باشد. باز هم می توانیم برای زیباتر شدن لچک آلاچیق از ابزار Arc (کمان) اسکچاپ استفاده کنیم و با استفاده از ابزار Push/Pull قوس های کشیده شده را به لچک اعمال کنیم.

 

برای کپی کردن لچک ها هم می توانیم بعد از استفاده از ابزار Move از گزینه Flip برای قرینه کردن در جهت محور مورد نظر استفاده کنیم تا بتوانیم لچک ها را به درستی در جای خودشان قرار دهیم.

 

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی

در این قسمت می خواهیم خرپای آلاچیق را طراحی کنیم و اصول طراحی آن را به شما همراهان گرامی وودیانو آموزش دهیم. با مرور این آموزش با نکاتی آشنا می شوید که تنها در صورت ساخت تعداد زیادی آلاچیق می توان به آن ها دست پیدا کرد و با استفاده از این آموزش ها می توانید راه رسیدن به این هدف را کوتاه تر کنید.

آموزش طراحی آلاچیق: تعیین ارتفاع شیب سقف

در اولین گام باید ارتفاع مناسب شیب سقف را تعیین کنیم. برای آلاچیق ۲ در ۲ ارتفاع ۸۰ سانتی متری مناسب است و ظاهر زیبایی را به آن می بخشد و شیب حدودا ۲۵ درجه ای را ایجاد می کند. برای پوشش های سقف متداول موجود در بازار، این مقدار شیب کاملا مناسب است. اگر شیب سقف از این مقدار بیشتر شود در مرحله نهایی و در هنگام نصب پوشش های بیرونی سقف مشکلات بسیاری پیش می آید.  این مشکلات اغلب به علت دشوار بودن استقرار کارگر بر روی سقف با شیب زیاد پیش می آید که می توان با طراحی یک خرپا با شیب استاندارد از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

 

آموزش طراحی آلاچیق: طراحی تیر اصلی خرپا

در ابتدا از نقطه کنج ستون آلاچیق یک تیر به سمت مرکز آلاچیق به عرض ۱۲ سانتی متر طراحی می کنیم. در این مرحله از کار، مراحل طراحی آن کاملا با مراحل قبلی یکسان است. نکته حائز اهمیت این است که باید با دقت، نقطه شروع به درستی در گوشه ای ترین نقطه کار انتخاب شود و نقطه هدف به درستی در مرکز آلاچیق قرار گیرد. بعد از این کار طول تیر را از هر دو طرف کمی اضافه می کنیم تا در هنگام اصلاح شکل سر تیر از طول مناسب برای اصلاح اندازه سر تیر بهره ببریم.

 

حال با استفاده از ابزار Rotate تیری که طراحی شده و Make Group (تبدیل به گروه) شده را ۲۵ درجه زاویه می دهیم. طول تیر را به اندازه ۳۰ سانتی متر اضافه می کنیم تا شکل صحیحی داشته باشد. حال با استفاده از ابزار Rotate  تیر کشیده شده را به نقطه ۲۷۰ درجه کپی می کنیم و با زدن اسلش و عدد ۳ هر ۴ کپی لازم را ایجاد می کنیم.

 

آموزش طراحی آلاچیق: تعیین زاویه برش تیر خرپا

در این مرحله بعد از انتخاب حالت X-Ray می توانید از نقاط برخورد تیرها برای اصلاح شکل سر تیرها استفاده کنید. برای سرعت بخشیدن به کار، خطوط برخورد را به درستی به هم متصل می کنیم. بعد از انتخاب یکی از تیرها و Explode کردن این تیر، می توانیم خطوط اضافی را پاک کنیم. به این شکل هر دو زاویه ی برش سر تیر، به دست می آید. تیرهای اصلاح نشده را پاک می کنیم و تیر درست را به چهار طرف آلاچیق کپی می کنیم تا هر چهار تیر با سر اصلاح شده در جای خود قرار گیرند. در پایان می توانیم با استفاده از حالت مشاهده X-Ray بررسی کنیم که آیا این کار به درستی انجام شده است و نقاط برخورد سر تیر ها کاملا بر هم منطبق است یا خیر.

 

آموزش طراحی آلاچیق: ابعاد تیر آلاچیق بزرگ تر

برای آلاچیق بزرگتر هم همین مراحل را تکرار می کنیم تا کار با ابزارهای استفاده شده را بیشتر تمرین کنیم. ابعاد مورد نیاز برای کشیدن تیر اصلی خرپای آلاچیق بزرگتر عرض ۱۸ یا ۱۹ سانتی متر و ضخامت ۵٫۵ سانتی متر می باشد. در هنگام تغییر زاویه ۲۰ درجه ای تیر چوبی برای آلاچیق بزرگتر، بعد از قرار گرفتن نقاله بر روی سطح تیر می توانید با استفاده از کلید جهت پایین کیبورد نقاله را بر روی آن سطح، قفل کرد تا دیگر با حرکت ماوس راستای نقاله قبل از چرخش تیر در جهت نادرست قرار نگیرد.

خانه درختی

خانه درختی

آموزش طراحی آلاچیق: اصلاح لبه تیر اصلی

بیرون زدگی پایین تیر سقف را در آلاچیق بزرگتر ۴۰ سانتی متر اضافه می کنیم و ادامه کار را مانند آلاچیق کوچکتر انجام می دهیم. با این روش دیگر نیازی به پیدا کردن زاویه های برش بر روی لبه تیر نداریم و می توانیم بدون طراحی هیچ خط زاویه داری در سر تیر و تنها با ایجاد در هم رفتگی تیرها و کشیدن خطوط کمکی خیلی سریع تر و بهتر به نتیجه برسیم.

برای وصل کردن خطوط کمکی به یکی از تیرها دقت داشته باشید که باید حتما Explode انجام دهید تا چسبندگی خطوط کمکی که در اینجا مد نظر ما است اتفاق بیفتد و از آن برای اصلاح شکل سر تیر استفاده کنیم.

 

در این قسمت طراحی تیرهای سقف آلاچیق را با هم کار خواهیم کرد و با کشیدن تیرهای فرعی آلاچیق آشنا خواهید شد. موارد مهمی که در این قسمت خدمت شما عزیزان ارائه می شود حاصل سال ها تجربه کار در زمینه طراحی، ساخت و نصب آلاچیق است که سعی می کنیم به بهترین شکل ممکن این موارد را به شما همراهان گرامی وب سایت وودیانو انتقال دهیم.

آموزش طراحی آلاچیق: تکمیل خرپای سقف

برای کشیدن تیر فرعی از نقطه میانی تیر اصلی خرپا کار طراحی را شروع می کنیم. تیر مورد نظر، باید حتما در راستای زاویه تیر اصلی کشیده شود تا قسمت های بیرون زده تیر سقف در مرحله نصب ما را دچار مشکل نکند. برای تکمیل این روش باید ابتدا پخ مورد نیاز در لبه تیرهای اصلی خرپا را ایجاد کنیم. برای این کار نوک تیر را با استفاده از ابزار Line اسکچاپ به نوک تیر بغلی وصل می کنیم و از لبه به وجود آمده کمک می گیریم و آن را به مرکز ضخامت تیر خرپا وصل می کنیم.

 

بعد از بدست آوردن مثلث کمکی در سطح تیر خرپا، با استفاده از خطوط کمکی و ابزار Push/Pull پخ لازم را ایجاد می کنیم. برای انجام این مرحله می توان از روش های دیگر و یا از پلاگین های اسکچاپ نیز استفاده کرد که در آموزش های بعدی وودیانو به این روش ها اشاره خواهیم کرد. کپی از تیر اصلاح شده را برای ۳ طرف دیگر  هم انتقال می دهیم. در این مرحله هم با استفاده از حالت X-Ray مشاهده می کنید که به درستی تمام خطوط به هم رسیده اند.

با رعایت این اصول، سطح ایجاد شده کاملا صاف می شود و اگر چوب های زیر سازی در هر قسمتی از  فضای سقف قرار گیرد، به هیچ عنوان حالت الاکلنگی ایجاد نمی شود. حالت الاکلنگی به شدت در هنگام نصب پوشش سقف، مشکل ساز خواهد شد. برای درک این مطلب می توانید یک مثلث بکشید و هم سطح بودن خرپا در نقاط مختلف را بررسی کنید و با اطمینان سفارش کار را برای برش کاری ارسال کنید.

 

آموزش طراحی آلاچیق: طراحی تیر فرعی خرپا

حالا از نقطه Midpoint (میانی) تیر اصلی خرپای آلاچیق، یک خط عمود به سمت پایین می کشید و ضخامت مناسب را با استفاده از ابزار Line ایجاد می کنید. بعد از ایجاد سطح مقطع مناسب، سطح مورد نظر را کپی کرده و در راستای محور قرمز رنگ به سمت مقابل Move/Copy می کنیم. با استفاده از گزینه Flip در راستای محور قرمز رنگ چرخش مناسب را ایجاد می کنیم و سطح چرخیده شده را به محل قرار گیری خود انتقال می دهیم. با کشیدن خطوط اصلی مورد نیاز حجم تیر مورد نظر را به درستی و با زوایای دقیق ایجاد می کنیم. این کار را با استفاده از ابزار Line و متصل کردن گوشه های دو سطح انجام می دهیم. حال کپی را برای ۳ طرف دیگر نیز انجام می دهیم و خرپای سقف را کامل می کنیم.

 

اکنون می توانید از تیر سوم برای کوچک تر کردن دهنه خرپا استفاده کنید. به این ترتیب می توان مقاومت سقف را به میزان چشمگیری افزایش داد. برای این کار با استفاده از نقطه Midpoint (میانی) تیر فرعی خرپای سقف و تیر اصلی آلاچیق، یک تیر کمکی می کشیم. روش طراحی این تیر هم مانند مراحل گذشته است که ابتدا سطح مورد نظر را ایجاد می کنیم و سپس ضخامت مناسب را برای آن مشخص می کنیم. حالا با کپی کردن آن برای چهار طرف آلاچیق، خرپای سقف را تکمیل کنیم.

پرگولای تمام چوب دارایی 8ستون

پرگولای تمام چوب دارایی ۸ستون

آموزش طراحی آلاچیق: اصلاح لبه قید های چوبی

در این مرحله برای اصلاح سر تیرهای اصلی خرپا، باز هم با استفاده از ابزار Line نوک تیر مورد نظر را به نوک تیر کناری متصل می کنیم. از لبه به وجود آماده استفاده می کنیم و با وصل کردن آن خط به نقطه مرکزی ضخامت الوار، مسیر  ایجاد پخ مورد نیاز را پیدا می کنیم. حالا با استفاده از خطوط کمکی دو لبه مورد نیاز را ایجاد می کنیم.

تیر اصلاح شده را کپی می کنیم تا هر ۴ تیر اصلی خرپا به درستی پخ دار شوند. در این مرحله تخته روکوب لبه خرپا را به روش های آموزش داده شده می کشیم و در چهار طرف آلاچیق قرار می دهیم. لبه تخته روکوب را هم با روش قبلی و با استفاده از نقاط برخورد اصلاح می کنیم و در جای درست خود قرار می دهیم. به این ترتیب تمامی این جزئیات با دقت کامل می توانند در ساخت آلاچیق به شکل صحیح استفاده گردند.

 

در این سری آموزش ها سعی بر این بوده است تا شما را با مفاهیم ضروری کار با چوب در زوایای مختلف آشنا کنیم تا بتوانید از این آموزش ها در مراحل بعد کار با نرم افزار اسکچاپ استفاده کنید. همچنین اطمینان داشته باشید که با رعایت این اصول می توانید به درستی لیست مقادیر به دست آمده را برای ساخت آلاچیق سفارش دهید. در غیر این صورت این امکان وجود داشت که از همان ابتدای کار، زوایا را به درستی رسم کنیم و کار را سریع تر به پایان برسانیم. اما با این روش توانستیم این موارد مهم را بهتر با همدیگر مرور کنیم.

حال برای تمرین بیشتر، خودتان همین مراحل را برای آلاچیق بزرگتر نیز انجام دهید.

 

در پایان قسمت قبل، خرپای آلاچیق بزرگتر را هم کامل کردیم تا در این بخش بتوانیم زیرسازی سقف را بر روی این آلاچیق هم تمرین کنیم.

یک بار دیگر با کشیدن یک مثلث بررسی می کنیم تا تمامی تیرهای کشیده شده در یک سطح باشند.

 

آموزش طراحی آلاچیق: طراحی زیر سازی سقف

برای کشیدن زیر سازی سقف آلاچیق خطی موازی با تیر اصلی آلاچیق می کشیم. با انتخاب خط کشیده شده کپی لازم را تهیه می کنیم و به سمت نوک خرپا، خط کشیده شده را به تعداد مورد نیاز تکرار می کنیم. این کار را با دقت، با استفاده از  کلید ستاره و عدد ۴، انجام می دهیم. بعد از کامل شدن خط های پیش فرض برای کشیدن زیر سازی سقف، خطوط اضافی را پاک می کنیم و ضخامت ۳ سانتی متری را به همه زیر سازی های کشیده شده اعمال می کنیم. برای Push/Pull کردن می توانیم از نقاط کمکی ایجاد شده استفاده کنیم تا مجبور نباشیم در هر مرحله عدد ۳ را وارد کنیم و اینتر بزنیم. برای سهولت در پاک کردن خطوط اضافی در این مرحله می توانیم از ابزار پاک کن (Eraser) اسکچاپ استفاده کنیم.

آلاچیق چوبی با فلاور باکس چوبی

آلاچیق چوبی با فلاور باکس چوبی

آموزش طراحی آلاچیق: فاصله استاندارد زیر سازی سقف

تمامی این مراحل را برای آلاچیق بزرگتر هم انجام می دهیم تا زیر سازی هایی با تعداد بیشتر را برای آلاچیق بزرگتر نیز رسم کنیم. عدد ۳۳ سانتی متر برای کپی کردن خطوط کمکی، فاصله لازم را برای قرارگیری ورق های سقف ایجاد می کند. این فاصله در ورق های مختلف ممکن است متفاوت باشد. اما در بیشتر ورق های موجود در بازار این اندازه با اندکی تغییر کارایی دارد.

 

مواردی که خدمت شما همراهان گرامی وب سایت وودیانو در این آموزش جامع ارائه دادیم کاملا فنی و اجرایی بوده و می توانید از روی همین قطعات کشیده شده سفارش برش کاری برای ساخت آلاچیق را تهیه کنید.

 

اگر به یادگیری طراحی و ساخت انواع سازه های چوبی و به طور کلی یادگیری انواع هنرهای چوبی علاقمندید حتما با ما در تماس باشید.

درباره Yashar