آلاچیق چیست و چگونه ساخته میشود؟

آلاچیق یا کلاه‌فرنگی یا تارَم سازه‌ای چوبی یا فلزی است که در گوشه باغ‌ها، پارک‌ها یا باغچه‌ها قرار داده می‌شود و به عنوان سرپناهی برای نشستن در هوای باز استفاده می‌شود. این سازه‌ها معمولاً دارای گنبد هستند و اطرافشان باز است.نام فارسی این سازه تارم است که در متون قدیمی بیشتر به صورت طارم نوشته شده‌است ولی امروزه واژه آلاچیق که واژه‌ای ترکمنی است رواج بیشتری دارد.

در کشور های غربی غرب آلاچیق‌ها عمدتا در قرن ۱۹ در باغ‌های اشخاص ثروتمند مشاهده شده و معمولاً در پیرامون آن‌ها گل‌کاری انجام می‌شد. امروزه آلاچیق‌های چوبی پیش‌ساخته را می‌توان از فروشگاه‌های وسایل باغچه خریداری کرد و در حیاط خانه قرار داد که انواع ایرانی و چینی آن در بازار موجود است ضمن این که شرکت های نظیر آلاوود نیز در این حیطه فعالیت کرده و با بیش از سی سال تجربه در زمینه ساخت آلاچیق آماده خدمت رسانی به مردم عزیز ایران میباشد.

آلاچیق چوبی با فلاور باکس چوبی

آلاچیق چوبی با فلاور باکس چوبی

به بیان دیگر میتوان گفت که آلاچیق، سازه ای سرپوشیده گاها بدون دیوار حائل در یک محیط باز و سرسبز است که مکان مناسبی برای استراحت در فضایی آزاد و هوای سالممی­باشد ؛ از سوی دیگر سرپوشیده بودن آن مانع از نفوذ باران و تابش آفتاب مستقیم خواهد و بدون دیوار بودن آن هم باعث بهره مندی هر چی بیشتر شما از فضای طبیعی بیرون خواهد بود.اگر با جمع رفقا یا کنار خانواده خود در حیاطی زیبا و سرسبز در زیر آلاچیق ساعاتی را به خوشی گذرانده باشید و با نوشیدن چای و قهوه یا خوردن کباب، زمانی را سپری کرده باشید حتماً خاطره خوش آن همچنان در ذهن شما باقی خواهد ماند.محل آلاچیق، لزوماً می­بایستی  مشرف به فضای سبز و آبشار و مناظره های زیبای موجود در حیاط احداث شود، و به نحوی باشد که از لحاظ جغرافیایی محل،شامل کلیه امتیازات باشد .

خانه تمام چوب سه جداره

خانه تمام چوب سه جداره

آلاچیق علاوه بر زیبایی خاص خود، مزایای دیگری دارد که در حین استفاده از آن مشهود می­گردد. اگر حیاط منزل ویلایی شما وسیع است می­توانید یک آلاچیق جداگانه برای استخر تعبیه کنید که مخصوص استخر باشد. آلاچیق های ساده باغی که از جنس طبیعت اجرا شده اند از آرامش و صفای خاصی برخوردار هستند ولی اگر میخواهید آلاچیق مدرن و مجللی اجرا کنید می بایستی در طراحی خود چند نکته را مد نظر داشته باشید این نوع آلاچیق در دو منطقه اجرا میگردد یکی متصل به ساختمان در محیط تراس و دیگری در محوطه باغ که کمی از ساختمان فاصله دارد ولی آنچه در این دو نوع آلاچیق مشترک است امکانات رفاهی آن است اجرای باربیکیو و کباب پز در همین آلاچیق که یکی از ملزومات آلاچیق محسوب می گردد اگر این باربیکیو طبق اصول اجرا شود که در مقاله های سایت خودم احمد حبیبی شرایط و اصول ساخت آن را توضیح داده ام می تواند محیط ایده ال و مطلوبی به شما ارائه دهد و دود هیزم و ذغال مزاحمتی برای شما نخواهد داشت و لازم نیست باربیکیو در فاصله دورتری از آلاچیق ایجاد گردد. لازمه این باربیکیو داشتن روشویی آب و انشعاب فاضلاب است که ضرورت آن زمان نیاز حس میگردد و محل مناسبی برای جمع آوری و دسترسی آسان به چوب و ذغال و لوازم مورد نیاز که شکل آن بنا به سلیقه و خلاقیت شما دارد.

 

خوب رسیدیم به قسمت مهم قیمت تمام شده. قیمت آلاچیق بستگی به موارد زیادی داری من جمله متریال مورد استفاده در آلاچیق که ممکناست چوب یا سیمان با اسکلت فلزی باشد.حتی در آلاچیق چوبی هم با توجه به چوب مورد استفاده در سازه قیمت بالا رفته یا پایین خواهد آمد. همچنین ابعاد سازه آلاچیق نیز روی قیمت تمام شده بسیار تاثیر دارد که این مسئله فقط محدود به

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی

نبوده و ابعاد سازه در قیمت سازه چوبی نقش بسزایی دارد.برای دریافت قیمت دقیق سازه خود میتوانید با دفتر مرکزی آلاوود از قسمت تماس با ما تماس حاصل فرمایید.قیمت کلبه چوبی و قیمت خانه درختی هم با کمی تفاوت نظیر آلاچیق محاسبه میگردد.

درباره Yashar